Czy moje dziecko ma pasożyty?
Pasożytami są organizmy zwierzęce lub roślinne, które wykorzystują inne organizmy do zdobywania pożywienia lub zamieszkania. Oddziaływanie pasożytów na gospodarza w znacznej większości przypadków nie jest dla niego korzystne. Często objawy takiej jak: chroniczne zmęczenie, utrata wagi, ból głowy nieznanego pochodzenia, biegunka lub zaparcia, brak lub wzmożony apetyt, bóle stawów i mięśni, problemy skórne, apatia, nie kojarzą się w pierwszej kolejności z infekcją pasożytniczą. Warto w takiej sytuacji wykonać badanie kału na pasożyty. Badanie stolca nie jest badaniem inwazyjnym, a bardzo wiele można się z niego dowiedzieć i można je wykonać niezależnie od wieku. Badanie kału u dziecka jest wykonywane taką samą metodą diagnostyczną jak w przypadku dorosłego. Do badania stolca niezbędne jest pobranie próbki kału ze standardowego wypróżnienia w ilości około 10g (wielkość 2 orzechów włoskich). Materiał na badanie kału na pasożyty powinien być dostarczony niezwłocznie po pobraniu do Laboratorium diagnostycznego. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jedynym przeciwwskazaniem do wykonania, jest zastosowanie leków przeciwpasożytniczych na dwa tygodnie przed badaniem.
Jeśli wynik badania będzie negatywny, a objawy dalej będą się utrzymywać warto poszerzyć diagnostykę o inne badania kału u dziecka. Jednym z nich może być badanie na obecność antygenu Helicobacter pylori. Badanie to sprawdza, czy bakteria jest obecna w przewodzie pokarmowym i może odpowiadać za dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Bakteria ta, naturalnie bytuje w błonie śluzowej żołądka nawet u 70% ludzi w krajach rozwijających się. Jej obecność może predysponować do zapalenia błony śluzowej żołądka, a także zwiększać ryzyko wystąpienia wrzodów. Badania w kierunku obecności bakterii dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Jedną z nieinwazyjnych metod jest właśnie badanie stolca pod kątem obecności antygenu Helicobacter pylori. Badanie jest bezbolesne, ponieważ wymaga od pacjenta tylko pobrania próbki kału podczas standardowego wypróżnienia. Sprawdzenie obecności antygenu Helicobacter pylori badane jest również po leczeniu mającym na celu usunięcie bakterii z przewodu pokarmowego (eradykacji).
Koszty badań stolca
Ceny badań diagnostycznych na rynku są bardzo różne i zależące od ich obszerności. W przypadku badania kału na pasożyty cena może się wahać od kilkunastu złotych- w przypadku badań w kierunku pojedynczego, konkretnego pasożyta do nawet kilkuset złotych, w przypadku bardziej obszernych badań. Badanie kału na obecność krwi utajonej, które jest diagnostyką przesiewową w kierunku raka jelita grubego kosztuje pomiędzy 15, a nawet kilkaset złotych. Podobnie jak w przypadku badania kału na pasożyty, cena jest uzależniona od obszerności danego badania czy pakietu. Badanie kału na obecność krwi utajonej można również wykonać w przypadku widocznych krwawień z przewodu pokarmowego.