Podział majątku przed rozwodem – jak to wygląda w praktyce?

Chcesz dowiedzieć się, czy podział majątku przed rozwodem jest w ogóle możliwy? Jak najbardziej tak, ale tylko pod pewnymi warunkami. Oczywiście do podziału majątku najczęściej dochodzi w wyniku orzeczenia sądu o ustaniu związku małżeńskiego i rozporządzenia na temat tego, jak ma zostać podzielony jak dotąd wspólny majątek. Istnieje jednak możliwość, aby zrealizować podział majątku przed rozwodem. W tym przypadku potrzebna będzie umowa pomiędzy małżonkami – potwierdzona notarialnie, czyli tzw. intercyza.
Aby doprowadzić do ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa, należy zastosować intercyzę lub separację – ta druga opcja również pozwala podzielić majątek pomiędzy małżonków. Sytuacje, w jakich najczęściej stosuje się podział majątku przed rozwodem to takie, gdzie dwie osoby są w stanie dojść wspólnie do porozumienia, np. osoba winna rozpadowi małżeństwa w ramach wzięcia winy na siebie przekazuje majątek wspólny na rzecz drugiej osoby.
Przeczytaj także: jak-pracuje-adwokat-rozwody-warszawa
Jak dokonać podział majątku przed rozwodem? Czy warto?
Jeśli chodzi o podział majątku przed rozwodem, zdecydowanie warto postawić na taką opcję, o ile dwie osoby nie pozostają ze sobą w konflikcie i są w stanie porozumieć się na mocy umowy notarialnej lub postępowania sądowego. Warto też dodać, iż są trzy możliwości podziału majątku przed rozwodem, a mianowicie:
- naturalne – oznacza to, że rzeczy fizyczne dzieli się umownie pomiędzy małżonków, np. dom, samochody,
- spłata współmałżonka na mocy przyznania aktywów jednemu z nich,
- sprzedaż mienia i równy podział zysków.