Jak zostać radcą prawnym? Poradnik dla początkujących
Praca radcy prawnego nie należy do najłatwiejszych zawodów, jakie można wykonywać. Ta profesja wymaga przede wszystkim ogromnego samozaparcia w dążeniu do celu, dyscypliny oraz ukończenia odpowiednich studiów wyższych, które bywają kosztowne. Aby pracować legalnie jako adwokat w Polsce, należy spełnić kilka podstawowych warunków, a mianowicie:
- pełna zdolność do czynności prawnych,
- pełnia praw publicznych,
- nieskazitelny charakter dający rękojmie wykonywania zawodu radcy prawnego.
Oprócz powyższych do pracy na stanowisku radcy prawnego potrzebne są studia wyższe. Studia prawnicze trwają 6 lat, a w tym czasie student zdobywa niezbędną wiedzę oraz umiejętności, które pozwalają w przyszłości na poprawne wykonywanie zawodu radcy prawnego. Warto dodać, że studia tego typu obejmują różne kierunki kształcenia, a mianowicie:
- Prawo Karne,
- Prawo Cywilne,
- Prawo Administracyjne,
- Prawo Rzymskie,
- i wiele innych…
Decydując się na studia prawnicze można też zdobyć wiedzę z zakresu historii prawa oraz sposobów postępowania administracyjnego i prawoznawstwa. Po zakończonych studiach oraz ukończonych aplikacji radcowskich, szkoleń i egzaminów można rozpocząć praktykowanie zawodu lub założyć własną kancelarię prawną, jak np. adwokat-kcw.pl.
Praca radcy prawnego – co jest konieczne po studiach?
Ukończone studia w przypadku radcy prawnego to nie wszystko. Następnie należy odbyć aplikację radcowską, która trwa aż 3 lata. Aby jednak dostać się na aplikację, należy przystąpić do egzaminów, składając szereg dokumentów, jak np. wniosek o dopuszczenie do egzaminu, kwestionariusz, życiorys oraz dokumenty potwierdzające edukację w zawodzie. Można śmiało zaznaczyć, że aplikacja radcowska to najpopularniejsza droga do zdobycia zawodu radcy prawnego. Warto dodać, że samo ukończenie aplikacji radcowskiej egzaminem pozytywnym to nie wszystko – następnie następuje wpis na listę radców prawnych i dopiero wtedy można rozpocząć pracę na tym stanowisku.
W Polsce radcą prawnym bez ukończenia egzaminu radcowskiego i bez aplikacji radcowskiej może zostać np. doktor nauk prawnych lub osoby, które pozytywnie zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski. Uwaga! Po zdobyciu niezbędnych uprawnień konieczne jest poinformowanie odpowiedniej Okręgowej Izby Radców Prawnych o tym fakcie oraz zgłoszenie do obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności zawodowych radcy prawnego.