Czym są ćwiczenia ortoptyczne i kiedy powinniśmy je wykonywać?
Ćwiczenia ortoptyczne są bezinwazyjną metodą leczenia wad wzroku. Trzeba mieć na uwadze, że ćwiczenia chociaż w pełni bezpieczne dla oczu, nie mogą być stosowane jako samodzielna metoda korekcyjna. Najczęściej wykorzystuje się je jako integralną część terapii zaburzeń wzroku.
Na czym polegają ćwiczenia ortoptyczne?
Ćwiczenia ortoptyczne zalecane są przede wszystkim tym pacjentom, u których zdiagnozowano początkowe stadium zeza. Największą skuteczność wykazują w przypadku małych pacjentów. Mogą być również stosowane jako terapia pomocnicza u wszystkich, którym zalecono noszenie okularów, leczenie farmakologiczne, leczenie laserowe zeza albo operacyjne. Ćwiczenia zapobiegają powikłaniom, jakie wynikają z występowania zeza – to między innymi utrata widzenia obuocznego.
Najpopularniejsze ćwiczenia ortoptyczne
Ćwiczenia ortoptyczne są różne i zawsze dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta. Terapia tego typu ma na celu przede wszystkim wzmacnianie mięśni oka oraz wspieranie koordynację gałek ocznych.
Ćwiczenia ortoptyczne powinno się przeprowadzać w seriach i zawsze przy udziale specjalisty bądź zgodnie z jego wskazaniami. Jeszcze do niedawna odbywały się one przy wykorzystaniu specjalnych urządzeń. Znaną metodą było też zasłanianie jednego oka na pewien czas, by to drugie pobudzić do prawidłowych reakcji.
Dzisiaj wprowadza się cały zestaw ćwiczeń wzrokowych. To między innymi te z wykorzystaniem specjalnych tablic okulistycznych. Leczeniu służyć mogą również karty edukacyjne, gry logiczne czy te na koncentrację uwagi i spostrzegawczość. To przedmioty, na których należy skupiać wzrok albo te, do których użytkowania niezbędna jest wzrokowa precyzja.
Ćwiczeń jest naprawdę wiele. Dużo zależy od inwencji ortoptyka, który zawsze współpracuje ze strabologiem i dopiero na podstawie zebranego wywiadu oraz profesjonalnych wyników badań, może dobrać odpowiednie zestawy. Trzeba zresztą pamiętać, że ćwiczenia ortoptyczne zaleca się jedynie tym pacjentom, u których ostrość widzenia nie uległa niekorzystnym zmianom i taki sam jej poziom wykazywany jest w obu gałkach ocznych.
Pomoce terapeutyczne do prowadzenia zajęć SI – znajdziesz je tutaj https://raczkujemy.pl/placowki-oswiatowe-i-terapeutyczne/
Czym jest synoptofor?
To podstawowe narzędzie ortoptyka. Dzięki niemu może być przeprowadzone badanie, mające na celu analizę wady narządu wzroku i ocenę widzenia obuocznego. Dzięki synoptoforowi udaje się określić kąt zeza i jego natężenie czy zakres supresji.
Dlaczego ćwiczenia ortoptyczne realizują przede wszystkim dzieci?
Dorosłym rzadko zaleca się wykonywanie ćwiczeń ortoptycznych. Wszystko dlatego, że po pierwsze jest to jedynie terapia wspomagająca. Po drugie u dorosłych występują przeważnie wady wzroku, które są już w zaawansowanym stadium. W ich przypadku o wiele lepiej sprawdza się zabieg operacyjny.
Ćwiczenia ortoptyczne znajdują swoje zastosowanie u dorosłych pacjentów jedynie wtedy, gdy są traktowane jako kuracja pooperacyjna, która ma przyśpieszyć odpowiednie funkcje narządu wzroku.
U dzieci są stosowane bardzo często. Nierzadko są traktowane jako główna metoda naprawcza. To dlatego, że ćwiczenia są bezpieczne. Do tego są najbardziej skuteczne w przypadkach, kiedy zaburzenia wzroku są jeszcze w stadium początkowym. A właśnie takie wykrywane są u najmłodszych pacjentów.