• 0-700-123-789
  • info@fruwac.pl

Jak Ukraińcy mogą znaleźć pracę na polskich lotniskach?

Jak Ukraińcy mogą znaleźć pracę na polskich lotniskach?

W pierwszej połowie tego roku zezwolenie na pobyt w Polsce uzyskało aż 87 000 cudzoziemców. W tej grupie przeważają Ukraińcy – to aż 67% z nich. Głównie starali się oni o pobyt czasowy, a tylko 11% o pobyt stały.

Największą grupą są tzw. imigranci ekonomiczni, którzy przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu pracy. Chcą zapewnić sobie lepszy standard życia, niejednokrotnie je ratują. Czy jednak łatwo odnaleźć się im w naszym kraju? Czy cudzoziemcy rzeczywiście mogą liczyć na godne życie w Polsce i dobre zarobki? Czy Ukraińcy, którzy tłumnie przekraczają granice naszego kraju, znajdują u nas zatrudnienie, które pozwala im utrzymać siebie i rodziny, które nierzadko pozostały w ojczyźnie?

Okazuje się, że tak. Statystyczny Ukrainiec zarabia w Polsce 2 200 złotych netto. Jego miesięczne wydatki to kwoty rzędu 800 złotych. To dlatego, że najczęściej pracodawca zapewnia im nocleg lub wynajmują jedynie pokój. Resztę pieniędzy odkładają albo wysyłają bliskim, którzy zostali na Ukrainie.

Czy Ukrainiec, który przyjeżdża do Polski sam, może znaleźć szybko pracę? Oczywiście, że tak. W wielu przypadkach nie muszą nawet znać języka polskiego. Według statystyk Ukraińcy najczęściej znajdują zatrudnienie w branży budowlanej. Podejmują się też prostych prac fizycznych, które nie wymagają żadnej wiedzy ani umiejętności. Nie jest to rzecz jasna standard, bo w wielu przypadkach do pracy w Polsce przyjeżdżają również wysoce wykwalifikowani specjaliści.

Jak najłatwiej znaleźć pracę? Ukraińcy, którzy nie znają w Polsce nikogo, mogą nieco obawiać się zawodowego startu w naszym kraju. Zupełnie niepotrzebnie. Na terenie całej Polski funkcjonują przecież agencje pośrednictwa pracy, które szybko znajdą dla nich odpowiednie zatrudnienie.

Zalet podjęcia zatrudnienia poprzez współpracę z agencją pośrednictwa pracy jest wiele. Przede wszystkim praca dobierana jest z uwzględnieniem umiejętności czy zainteresowań tych, którzy chcą ją otrzymać. System agencji jest prawie zawsze jednakowy. Ukrainiec zawsze wypełnia odpowiedni wniosek, tworzone jest jego CV w języku polskim. To na jego podstawie wybierani są pracodawcy.

Walorem pracy poprzez agencję pracy jest z całą pewnością bezpieczeństwo. Nie ma mowy o złych warunkach pracy czy niewypłacalności pracodawcy. Nad tymi aspektami czuwa agencja. Co więcej, Ukrainiec może nierzadko liczyć na zakwaterowanie, a nawet codzienny transport na miejsce pracy.

Wydaje się, że dla przyjezdnych taka agencja pośrednictwa pracy jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Daje pewność znalezienia zatrudnienia na dobrych warunkach, reprezentuje Ukraińca, który przecież nie zawsze zna dobrze język polski, nie zna również reguł, jakie panują na naszym rynku pracy.

Samodzielne szukanie pracy może zakończyć się fiaskiem. Wszystko dlatego, że sami pracodawcy również najchętniej współpracują z agencjami pracy. Otrzymują wtedy gwarancję zatrudnienia osób, które potrafią realizować powierzone im zadania zgodnie z wymaganiami. Po to właśnie powstają profile potencjalnych pracowników, by zatrudniający poznał kwalifikacje poszczególnych kandydatów.

Steward

Leave your message