• 0-700-123-789
  • info@fruwac.pl

Dlaczego warto regularnie badać piersi?

Dlaczego warto regularnie badać piersi?

Regularne badanie piersi powinno tkwić w świadomości każdej kobiety. Wszystko dlatego, że nowotwór piersi jest najczęściej wykrywanym rakiem złośliwym u płci pięknej. Czy wiecie, że każdego roku diagnozuje się go aż u 11 000 Polek? Rokowania są zależne od fazy rozwoju nowotworu w czasie rozpoznania. Niestety nawet 5 000 pań z jego powodu umiera.

Kiedy do lekarza?

Okazuje się, że kobiety po prostu boją się badań. Doskonale wiedzą, jak duże istnieje ryzyko występowania choroby nowotworowej. Często wolą nie wiedzieć, że są chore. To ogromny błąd, bo właśnie dlatego rak piersi wykrywany jest zbyt późno, kiedy kobieta nie ma już szans na wyleczenie.

Medycy potwierdzają, że pierwsze badanie USG piersi kobiety powinny wykonać po 20 roku życia. Wtedy gruczoły są już w pełni rozwinięte. Badanie kontrolne tego rodzaju powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku, chyba że ginekolog zaleci inaczej.

Badanie USG piersi jest zupełnie nieinwazyjne. Jest bezbolesne i trwa kilka minut. Można wykonywać je wielokrotnie bez szkody dla zdrowia. Wszystkie panie powinny jednak pamiętać, by takie badanie było wykonywane tylko w rekomendowanych gabinetach i klinikach, a jego realizacja ma przebiegać w obecności wykwalifikowanego lekarza.

Sam przebieg badania jest prosty. Pierś smaruje się specjalnym żelem, który ułatwia przewodzić fale ultradźwiękowe. Do piersi przystawiana jest głowica, która wytwarza ultradźwięki. To one przenikają w głąb tkanki, pozwalając dać obraz całego gruczołu na monitorze. Dzięki temu diagnoza badania możliwa jest natychmiast. Badanie USG pozwala wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany, takie jak zgrubienia, guzki, włókniaki, cysty. Powinny je wykonywać kobiety młode, bo ich piersi nie posiadają jeszcze zbyt dużo tkanki tłuszczowej.

Kobiety, które ukończyły już 45 lat, powinny wykonywać zaś mammografię. To kolejne badanie profilaktyczne. Od badania ultrasonograficznego różni się tym, że wydzielane są w tym przypadku fale radiowe. To one lepiej przenikają przez tkankę tłuszczową.

Kobiety do lekarza powinny chodzić regularnie i tak tez przeprowadzać badania profilaktyczne piersi. Wizyta u ginekologa staje się też konieczna w przypadku odczucia pierwszych niepokojących symptomów. Do takich zalicza się ból piersi, wykrycie guzka podczas samobadania palpacyjnego, wyciek z brodawki czy zmiana koloru piersi.

Częściej niż raz w roku na badania powinny wybierać się kobiety, u których w rodzinie rak piersi został już zdiagnozowany. Nowotwór tego typu może być niestety dziedziczony.

Wykluczanie nowotworu

Okazuje się, że badanie usg piersi oraz mammografia to również badania, które nie tylko diagnozują nowotwory, ale również wykluczają groźne choroby. Kobiety bardzo często wyczuwają guzka, ale nie udają się do lekarza ze wstydu. Warto wiedzieć, że nie wszystkie zmiany w obrębie piersi są złośliwe. Najczęściej są to zmiany hormonalne, które można leczyć nieinwazyjnie.

Regularne badanie piersi to dbałość o swoją kobiecość. Profilaktykę przeciwrakową powinny prowadzić wszystkie babcie, mamy, córki oraz wnuczki. Tylko tak można zachować pełne zdrowie.

Steward

Leave your message